Jak se šije patchwork – tutorial – čtverce potřetí

Je tady další návod Jak se šije patchwork – Čtverce potřetí. A tentokrát i naposledy.

Představili jsme si už dvě základní metody (první najdeš tady a druhou tady), přišel ale čas na mou oblíbenou. Touto metodou si ušiješ patchwork velmi, veeeelmi jednoduše, rychle a zábavně. Tak jdeme na to!

00Co budeš potřebovat?

  • Zbytky látek,
  • nažehlovací vlizelín (speciální tkanina, která je z jedné strany opatřena lepidlem, které se teplem rozpouští),
  • nůžky,
  • šicí stroj,
  • žehličku
  • a tentokrát doopravdy nepovinně kulatý řezák s podložkou a pravítkem.

Už máš svou krabici se zbytky látek? Jestli ne, je nejvyšší čas! A jestli ano, právě teď ji využijeme. Celý poslední týden se točil kolem zbytků a zopakuji to, co jsem psala už na facebooku – chceš-li začít s patchworkem, zeptejte se svých kamarádů, jestli by ti nedali své zbytky látek (a velmi dobře v tomto ohledu poslouží i babičky). Uvidíš, že brzy budeš mít široký výběr, se kterým můžeš začít tvořit.

01Rozhodla jsem se ušít top pro kuchyňské chňapky, který bude z bloku 4×4 čtverce, a který bude mít výslednou velikost 16×16 cm. Ano, výsledné čtverečky 4×4 cm jsou doopravdy malé. Právě na malé čtverce je tato metoda vhodná a použila jsem ji v minulosti už několikrát (poprvé pro polštář Červenáček, který následoval Modřenín nebo tyto kuchyňské chňapky).

Nachystala jsem si tedy 16 čtverečků o velikosti 5,5 x 5,5 cm (4 cm + přídavky 1,5 cm). Pokud máš zbytky látek stejně jako já v krabici volně naházené a dost zmuchlané, čtverečky nejprve důkladně vyžehli, aby byly doopravdy rovné!

021Dále je potřeba ustřihnout si nažehlovací vlizelín. Jeho velikost vychází z velikosti čtverečků i s přídavky!!! (A tady doopravdy pozor, protože já sama jsem si ustřihla méně a projevilo se to na nerovném šití.) Takže počítám velikost čtverečku i s přídavkem (5,5 cm) * počet čtverečků na řadu (4) – v mém případě je tedy výsledek 22 x 22 cm. 

Ze zkušenosti vím, že vlizelín je potvora, která se při žehlení natahuje, doporučuju tedy od výsledku odečíst 1 až 2 cm, ale ne více!

03A poslední přípravný krok je čistě dobrovolný, ale doporučuju ho. Na větší kousek textilie si nakresli mřížku o poli velikosti čtverečků i s přídavkem (5,5 cm). Každé druhé okýnko pak proškrtni nebo zabarvi. Jde o velmi dobrou pomůcku při následném skládání čtverečků.

04Nyní se přesuneme k žehlení! Ano, šití je tentokrát až na druhém místě 🙂

Polož si nejprve mřížku a na ní do středu vlizelín lepivou stranou nahoru (většinou ta drsnější strana).

05Podle mřížky rozlož na vlizelín čtverečky. Snaž se je pokládat co nejblíže k sobě, ale zároveň co nejrovněji podle mřížky.

060708Hotovo? Tak žehličku na nejvyšší stupeň, a pokud máš napařovací, přidej i páru. Nebudeme ale žehlit klasicky tahem, jako jsme zvyklí u triček, ale budeme žehličku pouze přikládat. Položím na látku, zvednu, položím kousek dál, zvednu… Hlavně ne tahem!

09Jakmile máme splněno na celé ploše, měly by čtverečky na vlizelínu držet pěkně pohromadě (fotka z rubu).

10Přehneme jednu řadu čtverečků vlizelínem ven, prsty uhladíme a sklad přežehlíme. To samé i u dalších dvou řad.

11Nyní přistoupíme k šití. Tentokrát nepotřebujeme žádné špendlíky (jupí!), prostě šijeme podél vyžehlených skladů.

12Výsledek by měl vypadat takto:

13Teď je potřeba vlizelín mezi přídavky rozstřihnout. Doporučuju malé, velmi ostré nůžky. Radši ale osobně volím řezák – řežu doopravdy velmi blízko skladu.

141CollagePřídavky prsty rozevřeme, a následně rozžehlíme.

17Předchozí postup zopakujeme i u sloupců. Nejdříve zažehlíme hrany skladů…

18…a potom přešijeme. Pozor, aby zůstaly přídavky při šití rozevřené!

19Opět stříháme nebo řežeme vlizelín. Potom opatrně rozžehlíme. Tentokrát už hotový blok pořádně vyžehlíme i z lícové strany.

20Hotovo! Čtverečky by měly ve většině případů krásně navazovat na sebe. Hotový blok ještě ořízneme ze všech stran na požadovanou velikost. Povedlo se?

2122Tak co říkáš? Super snadné, že?

Pokud se ti tento tutoriál líbil, budu ráda, když ho budeš sdílet dále!

Přeju mnoho zdaru při tvoření!

5 komentářů u „Jak se šije patchwork – tutorial – čtverce potřetí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *