Jak se šije patchwork – tutorial – English paper piecing

Metoda English paper piecing využívá papírových šablon a nejčastěji ji uplatníme tam, kde nám ostré úhly (nebo naopak tupé) komplikují práci se šicím strojem a je potřeba šít ručně. Tipickým příkladem jsou šestiúhelníky („hexíky“), dále lichoběžníky, „diamanty“ a některé trojúhelníky. Jak se šije patchwork pomocí papírových šablon si tedy ukážeme právě na hexících.

english paper piecingPříprava nám zabere trochu více času, než obvykle, protože kromě samotných látek je potřeba si nachystat zmíněné papírové šablony. Počet šablon bude odpovídat počtu dílků v patchworku (1 hexík = 1 šablona) a jejich velikost bude odpovídat výslednému dílku (bez přídavku na šití). Šablonky nejlépe fungují, pokud se vystřihnou z klasického tvrdého papíru. Jak se rýsuje šestiúhelník? Klik sem.

01Kromě šablonek je potřeba nastříhat si látky, které budou zhruba o čtvrt palce až jeden centimetr na všech stranách větší. Látka se pak kolem šablony „obalí“, na všech stranách se přehne dozadu a několika stehy stehovkou k šabloně přichytí.

02 03U tohoto postupu není úplně nutné, aby předchystaná látka byla přesně o čtvrt palce větší. Důležité je, aby byla na šabloně pěkně vypnutá a dobře přichycená, a právě tomu by velikost přídavku měla odpovídat.

04Jakmile máme takto „obalené“ všechny šablony, můžeme si snadno pohrát s rozložením jednotlivých dílků.

06 07Hrát si a hrát si.

0809Jakmile je rozložení dáno, doporučuji si vše odfotit nebo překreslit, abychom se k plánku mohli kdykoliv vrátit a v té změti dílků se neztratili.

05Teď k samotnému šití! Vezmeme si dva dílky, které spolu přímo sousedí.

10Přiložíme je na sebe lícovými stranami.

11Nachystáme si na šití dvojitou nit (aby byl steh pevnější) a první vpich provedeme na okraji hexíku zevnitř překladu, aby se uzlík lehce schoval.

12Za svou praxi jsem narazila celkem na tři různé stehy, které je pro metodu English paper piecing možné použít. Sama jsem začínala jinak, ale tento, se kterým tě teď seznámím, mi funguje nejlépe. Podle obrázku provedeme krátký steh uvnitř hrany protějšího hexíku (vpich dovnitř na samém rožku a zase ven o kousek dále).

13Druhý steh provedeme na prvním hexíku s tím, že dovnitř hrany vpíchneme jehlu přibližně ve stejné vzdálenosti od rožku, jako jsme na protějším hexíku jehlu vypíchli ven.

14To samé opakujeme opět na protějším hexíku, pak zas na prvním, a tak dále po celé délce hrany. Tento steh můžeš znát jako tzv. skrytý steh, který se používá na zapošívání.

15Když se podíváš zblízka, steh není možné téměř vidět a co více, šev nevytváří na látce žádné hrboly či výstupky. Právě proto tuto metodu upřednostňuju před všemi ostatními.

16Nyní můžeš zakončít uzlíkem nebo pokračovat přidáním dalšího hexíku k následující hraně.

17Už se mi nepodařilo zachytit jednu další nespornou výhodu použití papírových šablon – papír je totiž možné snadno přehnout a zpřístupnit si tak jinak obtížné šití tupých úhlů a navazování tří švů ve stejném bodě.

Neboj se experimentovat a vyzkoušet si i jiné tvary! A pokud by cokoliv nebylo jasného, budu ráda za tvůj komentář.

13 komentářů u „Jak se šije patchwork – tutorial – English paper piecing

 1. Je to geniální! A jak nejcennější poznatek si z článku odnáším přesvědčení, že se patchworku opravdu nemusím bát…:). Všechno je krásně a přehledně vysvětleno i nafoceno. Myslím, že „včelí plástve“ je přesně to, na co moje nasyslené látky už dlouho čekají…děkuji za inspiraci…:).

  • Pěkný den, Petro!
   Jakmile budete mít hexíky sešité, vypárejte stehovku, kterou je látka k papírovým šablonám přichycena. Ze zadní strany (z rubu) pak budete moct šablonky opatrně vytáhnout.

   S pozdravem,
   Míša

 2. Dobrý den, je to úžasný návod a jelikož jsem se moc nezkamarádila se strojem, určitě ho vyzkouším. Jen se chci zeptat. Když takto budu dělat deku, jak mám sešít ty 3 vrstvy k sobě? Musím na stroji? A šije se to ve švech, že??
  Omlouvám se za hloupý dotaz, ale jsem úplný začátečník.
  Děkuji

 3. Ahojky Míšo,
  jsem po těžké tříštivé stehenní zlomenině,ale ruce jsou fit a hlava potřebuje zaměstnat.Díky za návod a doufám že to půjde.Těším se ahojky Anna

  • Ahoj Helčo!
   Jednotlivé hexíky nepodžehluju, i když jsem se s tím v jedné knížce setkala. Když už, tak vlizelín nažehlím na hotové, sešité hexíky. Pěkně všechny pohromadě 😉
   Pracuješ teď na nějakých?

 4. ahojky Míšo, děkuji za dobrý a praktický nápad, já jsem s těmito hexíky už jednou polštář ušila na stroji, ale byla to piplačka.Ahoj Helča

 5. Ahoj Míša, potešila som sa tvojmu e-mailu. Práve mám touto technikou rozrobený
  vankúš. Som v štádiu, kde mi treba zošiť ešte 8 kúskov spolu a už budem vyberať
  papier. Veľmi sa teším na finálové dielko….
  Vďaka za tvoj pekný a podrobný návod.
  Pozdravujem ťa zo Slovenska.
  Marta♥

  • Ahoj Marto!
   Děkuji moc za milou zprávu! Pokud máš chuť se podělit, určitě mi pošli fotku se svým dílkem, budu moc ráda! 🙂
   Zdravím z upršeného Londýna!

 6. Ahoj Míšo,
  moc hezký a podrobný návod !
  Zrovna nedávno jsem tento typ tvoření obdivovala u jedné tvořivé duše a pár dní na to mi pošleš odkaz jak na to ! Teď už zbývá jen to vyzkoušet.
  Skvělý zábavný tip na dlouhé zimní večery.
  Ještě jednou díky a posílám pozdravy do Londýna 🙂
  Jitka

  • Ahoj Jituš!
   Děkuji za zprávu a těším se na Tvé výrobky!! Jak jsi na tom s polštářkem za začátečnického balíčku? Už ses do něčeho pustila?
   Posílám pozdravy domů 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *