Jak se šije patchwork – tutorial – HST

HST je zkratkou pro anglické sousloví „Half Square Triangle“, které představuje jeden ze základních prvků používaných v patchworku. V českém překladu jsem se setkala s výrazem „půlené čtverce“, který krásně vystihuje to, o co vlastně jde. Jsou to čtverce tvořené dvěma barevnými trojúhelníky. Jak si tyhle půlené čtverce ušít a existují nějaké vychytávky na usnadnění práce? O tom už v následujícím tutorialu.

HST2

Půlené čtverce jsou úžasně variabilní záležitostí, se kterou se dá krásně vyhrát. Jakmile jich máš ušitých několik, můžeš zkoušet různé tvary a vzory, ať už ty tradiční či zatím neznámé. Já jsem tento návod nafotila během šití deky pro mou kamarádku Kristu, kde jsem s půlenými čtverci vytvořila několik hvězd.

Pro tento postup si nachystej látkové čtverce (minimálně o 2 cm větší než hrana výsledného trojúhelníku), mizící fix či jiný značkovač a klasické patchworkové pomůcky (řezák, pravítko, podložku, žehličku a šicí stroj). Taky budeš možná potřebovat barevnou lepicí pásku nebo popisovač. 

HST01

Pro mou hvězdu potřebuji ušít 12 půlených čtverců. Každý látkový čtverec pak využijeme na dva půlené -> na dva půlené žluto-modré čtverce si nachystám 1 modrý a 1 žlutý.

Celý postup začneme tím, že si rozdělíme čtverce podle toho, které barvy chceme sešít. Moje HST budou ve výsledku modro-žluté, takže na jednu hromádku modré a na druhou hromádku žluté. Na světlejší látku si pak z rubu nakreslím pomocí mizícího fixu a pravítka diagonální čáru, pěkně od rožku k rožku.

HST02

Potom z lícní strany přidám odpovídající modrý čtverec tak, aby seděl co nejpřesněji. Vše si můžu zašpendlit, aby se mi během šití čtverce nepohnuly.

HST03

Teď přejdeme k šicímu stroji. Patku přitlačím na látku tak, aby byla jehla ve vzdálenosti čtvrt palce od nakreslené čáry. Na mém stroji můžu šít podél patky tak, že upravím jehlu do pozice 5,5. Pokud nevíš, jak si máš nastavit tu svou, koukni se SEM.

HST04

Čtverec prošiju po celé délce.

Na konci patku nadzvednu a čtverec otočím tak, abych mohla šít úplně stejně podél čáry v opačném směru. Opět šiju po celé délce.

HST05

Výsledek by měl vypadat takto.

HST06

Teď už jenom stačí velký čtverec diagonálně rozříznout (mezi švy/podle předznačené linie).

HST07

Trojúhelníčky rozevřeme a vyžehlíme. Jako jsme si řekli už u předchozích tutoriálů, tradičně se žehlí přídavky na tmavší stranu, já se ale kloním k jejich rozžehlení, což přináší plochý výsledek bez hrbolů a snazší práci při dalším sešívání.

Ať děláš, co děláš, výsledné půlené čtverce po vyžehlení prostě pěkně rovně nikdy nevyjdou. Proto nadchází čas na další řezání a nabízím rovnou dvě varianty, jak na to.

HST08

První varianta je klasická – po vyžehlení půlených čtverců využiju 45° linie na patchworkovém pravítku k tomu, abych jednoduše čtverce obřezala do požadované výsledné velikosti.

Druhá varianta mi ale značně usnadní čas. 45° linii si na pravítku vyznačím v místech, které odpovídají velikosti výsledného čtverce (pokud například chci čtverec 5×5 cm, linii si vyznačím na pravítku právě mezi 5 a 5 cm). K vyznačení můžu použít barevnou lepicí pásku nebo (odvážnější můžou použít) popisovací fix.

HST09

Pravítko pak přiložím na JEŠTĚ NEVYŽEHLENÉ trojúhelníky, naznačenou linií přesně v místě švu.

HST10

HST11

A jednoduše oříznu.

HST12

Tento postup je rychlejší, protože dvěma řezy obřežu celý čtverec a zároveň nemusím s pravítkem či čtvercem pootáčet, abych si pohlídala 45° úhel. Teď už jen vyžehlit.

Tadá!!! S výsledky už si pak můžu libovolně pohrát a vytvořit třeba krásnou hvězdu.

HST13

Kdyby ti cokoliv na postupu nebylo jasné, neváhej se mi ozvat sem do komentářů nebo přímo mě na mail na Michaela.Klocova@gmail.com 

15 komentářů u „Jak se šije patchwork – tutorial – HST

 1. Zdravím Míšo 🙂
  Moooc díky za Vaše návody!
  Dělám podle nich již několikátou deku a moc mi pomohly. Klidně pošlu fotky 🙂
  Nyní jsem ale narazila na problém. Když chci obříznout sešitý čtverec před rozžehlením švů, zjistila jsem, že tentokrát mám malé pravítko. Mám patchworkové pravítko 15×30 ale čtverec potřebuji 22×22. Ehm..
  Nějaký tip?
  Díky Adéla

 2. Dobrý den Míšo , chci se zeptat. Zatím jsem se šitím na začátku a moc mě nejde sešívání pulených čtvercu.Připravila jsem si čtverčky , prošila ,rozřízla a když chci sešít pulený a jednobarevný tak pulený je menší . Měla jsem si jednobarevný říznout až nakonec a nebo pulený řezat větší?Dík za odpověd

 3. Děkuji moc za návody a celkově za stránky. Právě jsem si vybírala šicí stroj. Narazila jsem na eshop.anita.cz. Máte s ním zkušenosti? A podle čeho stroj vybírat? Děkuji.

  • Pěkný den Lenko,

   bohužel, nejsem žádný expert na šicí stroje a i výběr toho mého mi pěkně dlouho trval. Ale snad všeobecně by se dalo říct, že záleží na tom, kolik chcete do stroje investovat, jak moc se šití v budoucnu budete věnovat, a jaké funkce budeme nejvíce potřebovat.

   Například můj Janome je navržený pro patchwork, má pevnou kovovou konstrukci a v nabídce spoustu vyšívacích vzorů. Je snadné k němu dokoupit šicí patky (což byla při výběru jedna z mých hlavních podmínek) a jiné příslušenství, ale bohužel musím připustit, že jeho rameno je příliš krátké pro quiltování větších projektů.

   Pokud vím, na trhu by mělo být dostatek kvalitních strojů i s nižší cenou a prodeji většinou vědí, jaký stroj Vám na základě Vašich požadavků doporučit 😉

 4. Dobrý den, Míšo.
  Na Vaše /tvé/ stránky chodím už dlouho a moc za ně děkuji. Je mi 70 let a s patchworkem jsem laškovala již několikrát, žel až po mozkové mrtvici, kdy jsem zůstala ochrnutá na levou polovinu těla, včetně levé ruky. Jako bych ji neměla. S Vašimi vychytávkami a zjednodušeními jsem nadšená a snad i schopná něco šít. Jen lituji, že jsem tuto techniku nezačala uctívat a tvořit v ní ještě za doby plného zdraví.
  Děkuji, že jste a za to, že se snažíte nám, začátečníkům – ale nadšeným – všechno přiblížit v „lidském jazyce“.
  Přeji Vám krásné dny a sobě, aby Vám vydržela chuť dělit se s námi o těžce nabyté zkušenosti. Mějte se krásně. Jitka.

  • Pěkný den Isko!
   Děkuji moc za milý komentář 🙂 Koukala jsem na odkaz na šicí stroj, co jste připojila, ale chci Vás upozornit na to, že výběr šicích strojů žádný profík zrovna nejsem. Svůj jsem vybírala snad půl roku 😀
   Jediné, co mě u tohoto šicího stroje napadá, je možnost snadné výměny patek – pro mě je to jeden ze zásadních bodů, protože je měním prakticky neustále a každá technika si žádá něco jiného. I proto jsem si vybrala Janome, protože vím, že patky budu moct snadno nejen vyměnit, ale i jednoduše sehnat nové (nabídka je velmi široká).
   Ze zkušenosti pak můžu ještě dodat, že dalším důležitým parametrem pro šicí stroje používané pro patchwork je i to, jak je dlouhé rameno (delší je rozhodně lepší).
   Doporučuju se ale když tak obrátit spíše na prodejce, kteří by mohli mít ještě více informací 😉

  • Já teď taky přešla na palce a nepřestávám se divit, o kolik moc je to jednodušší!! 😀
   To ořezávání HST dělám pokaždé jinak, jak mám zrovna náladu, ale funguje mi obojí. A co se týče šití skrz papír (foundation paper piecing), to využívám spíše u složitějších vzorů 🙂 Nicméně moc dobrý tip, díky!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *