Jak na binding – nejjednodušší lemování

Určitě už tě napadlo, jak jenom olemovat patchworkovou deku, aby to vypadalo krásně, profesionálně a zároveň to nezabralo půl dne a zvládnul to i úplný začátečník. Jak už se dalo očekávat, mám návod i na tohle.

lemováníJak začneme? Už při přípravě „quilt sendwiche“ je nezbytné, aby spodní strana quiltu byla zhruba alespoň o 6 cm větší na všech stranách budoucí deky. Že nevíš, co je to „quilt sendwich“ a jak na quilting? Pak se koukni nejprve na tento návod.

01Všechny tři vrstvy proquiltuj. Doporučuji ale v tomto případě nešít až úplně do krajů budoucího quiltu.

Jakmile máš hotovo, následuje příprava lemování (anglicky binding). Quilt si polož na zem patchworkovou částí nahoru. Spodní látku, která přebývá, nejprve v půlce přelož.

02Následně látku přelož ještě jednou tak, aby tentokrát přešla přes okraj patchworkové části budoucího quiltu. Zašpendli a stejně pokračuj po celé délce quiltu. Je nezbytné, aby toto přeložení vypadalo na všech částech quiltu stejně a lem tak měl všude stejnou šířku.

03Jednoduché, že? Jak ale na rohy? Úplně stejně! Jen přeložení látky udělej úhlopříčně.

04Přelož jednou, dvakrát.

Toto úhlopříčné přeložení by mělo odpovídat překladům ze stran a tak nějak na ně navazovat. (Pokud se ti tohle nedaří, nevěš hlavu, není to moc jednoduché. O něco níže mám jeden zlepšovák.)

05Teoreticky by se ti teď mělo snadno podařit přehnout i lemy po stranách…

06…a vytvořit tak pěkný rožek.

07Protože se tohle ale ani mě moc nedařilo, usnadnila jsem si to jinak. Nejprve jsem skončila s lemováním po stranách quiltu o dost dříve (asi 15 až 20 cm od rohu).

08Pak jsem přeložila látku na rožku…

09…vytvořila pěkný sklad…

10…až pak založila látku po stranách…

11…a vše pečlivě našpendlila.

12Výsledek je o mnoho lepší.

13Dál následuje krok, který rozhodně není povinný, ale pro puntičkářské patchworkářky nezbytný – ruční zapošití rožků slepým stehem.

14151617Teď už je vše doopravdy jednoduché. Sedni ke stroji a lem zašij těsně kolem jeho kraje. Použij delší steh a nit odpovídající barvy.

18Výsledek by měl vypadat takto – přední i zadní strana. Toto je taky důvod, proč tuto metodu lemování moc nepoužívám. Quilting může často přesáhnout i do lemování, navíc jde vidět jeho zakončení. Pokud tedy tuhle metodu lemování používáš, skutečně doporučuji neprošívat quilt sendwich až úplně do krajů.

19Zbývá tedy odstranit přebytečné nitě.

20A máš hotovo!!

složená

9 komentářů u „Jak na binding – nejjednodušší lemování

 1. Dobrý den,potřebuji radu ohledně šití.Šiju patchworkový přehoz, už ho mam skoro hotový jen dodělávám kraje(lemy),ale problém je mám připravenou látku na kraje má každou stranu 5 cm,a teď je problém,kdyz šiju lem z každé strany je to jinak šité z každé strany jak se shora tak zespoda,kdyby byls možnost že by to šlo neprošívat skrz ns skrz a že z každé strany by se to povedlo mít stejně rovně ušité.Ale vůbec nevím zda to jde. Mám šicí stroj Janome.Děkuji už nevím jak si pomoci sešpendlilay jsem to pěkně rovně a stejně je to zbytečné. Moc děkuji Žanet

 2. Dobrý den, jsme moc ráda, že jsem našla tyto Vaše stránky. Jsou prostě úžasné. Tady to pochopí i takový amatér jako jsem já. Chtěla bych se Vás zeptat – chtěla bych ušít deku nebo přehoz a objednala jsme si na to vatelín – rouno / samozřejmě umělé/ v gramáži 200 gr. a teď nevím jestli jsem to trochu nepřehnala. Jaké jsou prosím Vaše zkušenosti, jakou sílu používáte na jednotlivé věci. Moc děkuji za radu.

   • Pěkný den Heleno,
    s vatelíny jsem trochu lajdák – většinou kupuji to, co je zrovna po ruce v místních prodejnách/na trzích (většinou bývají umělé a o vysoké gramáži), ale lépe se mi pracuje s nižší gramáží. Pro příští projekt mám v plánu vatelín už objednat a jít pro přírodní. Tak uvidíme, jak to bude fungovat 🙂

 3. Dobrý den, jsem moc ráda, že jsem našla Vaše stránky. Jsou super a jako úplný začátečník jsem tady našla spoustu rad. Ale prosím můžete mě poradit, chtěla bych ušít přehoz a pak deku. Jakou sílu vatelínu – rouna tam dáváte? Já jsem si objednala sílu 200gr. a nevím jestli to není moc. Doufám, že to budu jednou umět alespoň z poloviny jako vy. Moc děkuji za radu.

 4. Ahoj Míšo,dnes jsem zvládla svůj první patchwork se vším všudy (asi z něj bude kosmetická taštička) díky Tvým návodům. Vždycky jsem si myslela,že to pro mě není,protože přesnosti a rovným stehům moc nedám :-). Šiju jen pro děti na doma a pro panenky a těm to nevadí. Hi. Nicméně jsem to podle Tvých rad zkusila a snažila se a výsledek je moc hezký. Takže moc děkuji za inspiraci a návod.

  • Pěkný den, Isabelo!
   Děkuji moc za milý komentář. Co se nití týče, považuju je u sebe za jeden z velkých nedostatků (spolu s jehlami) a sama si ráda nechávám poradit od těch zkušenějších. S melírovanými nitěmi jsem ještě nepracovala, ale mnohokrát jsem je viděla použité a musím říct, že dělají moc krásný efekt hlavně na jednobarevných látkách 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *