Jarní úklid

Se začátkem nového roku jsem se rozhodla, že je na čase uskutečnit jeden z mých dlouho promýšlených plánů. Zahájila jsem fázi JEDNA, kterou jsem nazvala „Jarní úklid – čistka patchworkových zásob„.

Jak už z názvu vyplývá, usoudila jsem, že abych vůbec mohla začít s něčím novým, je potřeba si nejprve udělat místo a pořádek ve věcech starých. Za posledních několik let s patchworkem se mi totiž podařilo nashromáždit docela pěknou zásobu látek a menších či větších odstřižků, které mám nacpané v policích, šuplících, boxech a krabicích, v mísách, ve sklenicích, v zavařovačkách, v košících a v nepočítatelných kopkách všude možně. A k tomu ještě dodám, že část zásob mám v Praze, a část stále ještě u našich. No prostě nadešel čas potřebné čistky.

Protože ale jde o krásné zásoby a často malé zbytky nádherných látek, u kterých si pamatuju, kde a kdy a případně pro jaký projekt jsem je koupila (nebo kdy a od koho jsem je dostala), je mi hodně líto je jenom tak vyhodit nebo darovat. A tak jsem se rozhodla, že nejlepší cesta by byla je zužitkovat, použít je na nové projekty, kde půjde spíše o ten proces a originální design nebude až tak důležitý.

Nejlepší způsob, jak malé zbytky látek využít, jsou takzvané „scrap“ quilty. Scrap, neboli anglicky „zbytek, kousek, odstřižek“. Je spousta odzkoušených quiltových designů, které právě odstřižky povznesly na něco více než jenom odpad z předchozích projektů a já jsem se rozhodla jako první použít tento z mojí oblíbené knihy „The practical guide to patchwork“ od Elizabeth Hartman.

Jde o velmi jednoduchý vzor, který využívá proužků různých délek a šířek, které se diagonálně šijí na čtverec z papíru (šití s papírovou šablonkou se říká foundation paper piecing), takže jde o velmi jednoduchý a relaxační proces šití. Řekla bych, že jsem skoro až na hraně improvizačního šití, protože v podstatě nemám žádný plán, jak půjdou pruhy po sobě a každý čtverec je originál.

Prozatím jsem ušila celkem 16 čtverců, každý trochu jiný, ale stále ve stejných barevných tónech zelené, růžové a žluté, takže jdou krásně k sobě dohromady. Ještě stále mi ale zůstalo docela dost materiálu a 16-ti čtvercová deka mi přijde docela maličká, myslím tedy, že ještě chvíli v tomhle relaxu budu pokračovat.

Moje otázka tedy zní, měli byste zájem o tutoriál s tímto vzorem, který je velmi beginner-friendly? A jak se zbytky látek nakládáte vy? Dejte mi vědět dole v komentářích.

Příspěvek byl publikován v rubrice WIP a jeho autorem je Míša Klocová. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

6 komentářů u „Jarní úklid

  1. Nadherný nápad, také by mi pomohl návod, jsem uplný začátečník. Máte hezký blog😊Jiřina

  2. Dobrý den. Máte skvělé stránky. Já se teprve učím čtverce, protože šiju haleny a šaty a mám už celkem dost zbytků. Tak jsem narazila na Vás, děkuji za rady a návody. Jsou super, ráda se přiučím jak na proužky.

  3. Moc pěkné a také jsem pro tutorial. Mám zbytky ale ještě jsem s nimi nic
    nedělala. Zdravím Víťa

  4. Ano ano ano. Ahoj Miso, krasne ctverce,deka bude nadherna, vesela, vonici jarem. Na tutorial se moc tesim.
    Krasne dny.
    Bohunka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *