KDE TVOŘÍM: Jana Dohnalová

Je tady neděle a s ní i po delší době opět projekt KDE TVOŘÍM, kde nahlížíme do našich tvořivých koutků, do míst, kde se sny stávají skutečností.  

Dnes mám velikou radost z toho, že vám po delší odmlce můžu právě dnes představit paní Janu Dohnalovou, výbornou quilterku, švadlenku, maminku a blogerku. Jana je mou velikou inspirací v oblasti moderního quiltingu, ve kterém je skutečně mistrovská a kde já sama mám ještě veliké mezery a mám se hodně co učit. Vítejte tedy na návštěvě u Jany.

IMG_4628„S textilem jsem pracovala od malička. Vyšívala jsem, drhala, pletla, háčkovala a nevím co ještě. Později, když se z nějakého záhadného důvodu maminka rozhodla pro koupi šicího stroje (nikdy na něm nešila), jsem začala i šít. Šila jsem ale jen oblečení, protože nic jiného mi nepřišlo dost smysluplné. A když jsem v devadesátých letech uviděla v Burdě patchworkovou deku a prozkoumala jsem, jak se to dělá, prohlásila jsem, že toto já nikdy dělat nebudu. Nejsem přece blázen, abych rozstříhala látky na malé kousky a pak je zase složitě sešívala dohromady! Ti lidi opravdu nemají co dělat. Ano, přesně takto vypadaly mé myšlenky.IMG_4629Pak jsem tvoření načas opustila a věnovala jsem se tomu, co jsem vystudovala. Kariéře právničky. Mohla by to být i slušná kariéra, kdyby mě ta práce bavila. Jenže nebavila a tak jsem se rozhodla s ní praštit a odejít na volnou nohu. Jen jsem ještě nevěděla, co budu přesně dělat. V té době jsem už za sebou měla mateřskou, na které jsem začala toužit po tvoření a pustila se i do prvních patchworkových projektů. Stále jsem ale cítila, že to není úplně ono. Neuspokojovalo mě jen využívat látky, které někdo vymyslel. Nebyla tím úplně nasycená má potřeba realizovat vlastní nápady. Pak jsem objevila kurz barvení látek a rozhodla jsem se, že to zkusím. A tak jsem pomalu začínala nacházet svou cestu.

IMG_4631Více, než klasické a složité patchworkové vzory mě baví hra s barvami a quiltování. Nejraději asi pracuji s bílou bavlnou, kterou si podle svých představ nabarvím a prošiju. Ráda také využiju textilní barvy, kterými vymalovávám proquiltovaný základ. Všechno to jsou způsoby, jak uskutečnit svou představu, svůj nápad a nebýt závislá na tom, co najdu v obchodě. Asi bych o sobě neřekla, že jsem klasická patchworkářka. Spíš si vybírám techniky, které mě baví a ty spojuji, někdy možná i   v neobvyklých kombinacích.

koláž kde tvořímNa otázku kde tvořím je u mě lehká odpověď. Všude. V celé obytné části našeho domu ­ hospodářskou část s bývalými, dnes prázdnými chlívy jsem zatím nevyužila. Žiju sama se sedmiletou dcerou, takže je pro mě asi trochu jednodušší roztáhnout svůj „krámek“ od kuchyně až po koupelnu. A ke svému tvoření potřebuji i tyto dvě místnosti. Barvířskou dílnu si vybaluji v kuchyni na lince, na zemi jsou pak nádoby s látkami namočenými v barvící lázni. Když uběhne příslušná doba, běhám s nimi přes obývák a ložnici do koupelny, abych je vymáchala a vyprala. Šicí koutek mám v obývacím pokoji. Mým snem je alteliér, na který mám i dost prostorný dům, jen to všechno přestavět. Ale věřím, že i ateliér jednou bude. Takže v současné době se spokojím s obývacím pokojem, kde se všude válejí látky, pravítka, řezák a přes žehlící prkno dcera nevidí na televizi. Už se ale naučila, jak ho přemístit a nic nepoškodit. Je to prostě šikovná holka.  A když Kačenka není doma, tak využívám i její postel, na kterou často roztáhnu látky, kombinuji a vymýšlím, co z nich udělám. Když se pak vrátí domů, tak to vypadá, že už nemá kde spát.

IMG_4633Látky mám uskladněné v šatně, kde jsem z části polic vyklidila oblečení a vyhradila je pro látky. Moc se mi líbí obrázky s bílými skříněmi, ve kterých jsou krásně narovnané komínky látek podle barev. Obdivuju to. Já jsem látky nedávno poskládala, měla jsem z toho velkou radost, ale teď by to už nikdo nepoznal. Jak s nimi pracuji, různě se v nich přehrabuji a kombinuji, tak prostě nejsem schopná je udržet v těch komíncích. Asi mi nezbude nic jiného, než se s tím smířit a prostě si nebudu pořizovat otevřené nebo prosklené skříně, aby ten chaos nikdo neviděl. A komínky poskládané podle barev budu dál obdivovat na internetu.“

Pokud byste Janu chtěli sledovat i nadále, její krásný blog najdete po kliknutí sem. Její výrobky ke koupi pak najdete v tomto obchůdku na fleru.

button malý

Příspěvek byl publikován v rubrice Kde tvořím a jeho autorem je . Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *