Tutorial – Nastavení čtvrt palce

Jak už možná víš, čtvrt palce je v patchworku velký pojem. Jde totiž o zavedenou míru, která se používá pro přídavky. V případě, že si zakoupíš nebo stáhneš patchworkový návod nebo budeš listovat patchworkovou knížkou, bude se předpokládat, že pro zhotovení výrobku použiješ právě tuto míru.

Pokud máš novější šicí stroj, to nejjednodušší, co můžeš udělat, je, že si pořídíš speciální patchworkovou patku. Jak vidíš na obrázku, má po straně zarážku (které se odborně říká vodič) a vzdálenost od ní ke střední pozici jehly je právě čtvrt palce. Takže můžeš velmi pohodlně šít s krajem látky opřeným o zarážku.

patka01Šicí stroj, který používám já, je navíc patchwork-friendly a má vyznačené vodicí linky v různých vzdálenostech. Jednou z nich je i čtvrt palce. Tohle v kombinaci s patchworkovou patkou mi doopravdy velmi ulehčuje práci.

patka02No joo, teď si ale můžeš říct: „Míšo, to je supr, ale já šiju na starém stroji, který tyhle vychytávky nemá!“ Jak to tedy udělat, když mám starší šicí stroj? Jak zjistit, do jaké pozice je potřeba nastavit jehlu, aby patchworkové šití bylo co nejpohodlnější? Buď v klidu, právě proto jsem pro tebe nachystala tento návod, kde ti ukážu jednoduché vychytávky, které ti se šitím určitě pomůžou. A povýší tvůj stroj na patchworkového génia!

Co budeš potřebovat? Běžně dostupné věci:

– čtvrtku papíru,

– tužku,

– pravítko,

– barevnou lepicí pásku nebo

– bloček post-itů (lepivých papírků).

potreby03Nejprve zjistíme, jaká je tvá vzdálenost mezi střední pozicí jehly a hranou patky. 

Narýsuj si na papír rovnou čáru. Papír pak vlož pod patku tak, abys mohl/a šít přesně podél této čáry. Kousek ušij.

patka041Po vyjmutí papíru si můžeš jednoduše změřit, jaká je vzdálenost. V mém případě jde o necelých 7 mm. Čtvrt palce je 6,35 mm. Přiznám se, že jsem si u svého starého šicího stroje zvykla šít právě podél patky a těch 0,65 mm jsem neřešila (ale teď už po zkušenostech vím, že jsem to řešit rozhodně měla!!!).

papir051Pro účely tohoto postupu jsem si ale tentokrát posunula jehlu do levé krajní pozice, abych ti mohla demonstrovat, co s tím, pokud ti tato míra vyjde jinak.Jak můžeš vidět, v tomto případě je míra 9 mm. A to už může být v patchworku markantní rozdíl.

papir061Dalším krokem bude narýsování čáry ve vzdálenosti asi 6,5 mm (čtvrt palce) od okraje papíru.

papir07Nyní se pokus dostat jehlu co nejpřesněji na tuto čáru. Můžeš i kousek ušít, aby sis papír nastavil/a co nejpřesněji.

patka08Vychytávka číslo jedna – použij barevnou lepicí pásku, kterou nalep přesně podél papíru.

papir09Po vytažení papíru ze stroje, ti zůstane barevná značka, kterou při šití můžeš sledovat jako vodicí linku (kraj látky budeš posunovat podél levé hrany pásky).

patka10Vychytávka číslo dva je ještě o něco lepší. Místo lepicí pásky použij balíček post-itů.

papir11Ten má tu výhodu, že zároveň funguje i jako zarážka. Stačí tedy, když o ni opřeš kraj látky a balíček papírků bude fungovat stejně, jako vodič na patchworkové patce.

patka12Jednoduché, že? Od teď už můžeš i ty šít na svém stroji jako patchworkový profík!

5 komentářů u „Tutorial – Nastavení čtvrt palce

  1. Děkuji za úžasné vychytávky. Jak je vidět, tak v jednoduhosti je půvab :-)). Těměř před rokem mi učaroval patchwork, ale zůstala jsem jen u pomůcek, knih a teorie. Mám starší šicí stroj a připadalo mi vše strašně komplikované. Chtěla bych spoustu věcí, tak je nejvyšší čas začít… Jako první bude čtvercový ubrus do prostřed stolu. Jen nevím, jestli je třeba jej podšívat. Poraďte prosím. Děkuji.

    • Pěkný den Stáňo!
      Určitě bych Vám doporučila ubrus podšít. Jednak abyste ho pěkně „začistila“ a nikde Vám ze spodní strany netrčely nitě, druhak abyste celý výtvor zpevnila. Možná bych se ani nebála přidat nažehlovací vlizelín. Koukněte, jak jsem ušila obal na knihu (https://www.misinpatchwork.cz/obal-na-knihu/). Myslím, že byste mohla použít podobný postup 😉

  2. No tak to nemá chybu! Děkuji za super články, které jsou přesně pro lidi jako jsem já! Mám akorát jednu poznámku – obdivuji všechny ty, kteří se vyznají v příslušenství k šití. Koukněte, kolik patek jsem našla při hledání: https://eshop.anita.cz/index.php?cur=1&tpl=&_artperpage=100&?cur=1&force_sid=sq33rdd5mnarqqhqpt65827j03&cl=searchfulltext&searchparam=&listtype=searchfulltext&searchparamfull=patka. Je opravdu velký výběr všude. Stačí vědět, co je potřeba a dá se zvládnout všechno.

  3. Posílám velké díky a dvakrát za tuto vychytávku:) Byla jsem v kurzu patchworku, ušila něco, pak hurá domů a zjistila, že na můj starý šicí stroj 1/4palcovou patku neseženu a abych si koupila nový šicí stroj, to teď prostě nejde….takže jste mě vlastně zachránila před velkým smutkem..díky, Rozka

  4. Skvělé vychytávky, jsem začíátečník což se týká patchworku, ušila jsem před půl rokem jeden ubrus, řeku pro mimiko, nějaké polštáře, ale jejíž mám obyčejný šicí stroj tak jsem nad tím strávila hrozně času a navíc nemám také žádný kurs, práce mě bavila, ale ten čas, když jsem chtěla aby to bylo co nejvíc perfektní, od té doby mě leží pomůcky na výrobu patchworku v rohu ( podložka, řezačka,pravítka) a že nebyly zrovna levné, teď jsem se rozhodla, že ušiju ubrus a syn se snachou by chtěli řeku. A pomocí vašeho bloku jsem ubrus měla za dvě odpoledne, super a díky vám se pustím i do deky a věřím, že to zvládnu. Moc děkuji ani nevíte jak moc jste mě pomohla a navíc jsem znova chytla elán díky vám, moc děkuji!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *