Jak si ušít obal na knihu

Vítej u dalšího patchworkového návodu!

Tentokrát si společně ušijeme jeden celý hotový výrobek. Tímto výrobkem je patchworkový obal na knihu.

obal na knihu

Konečná velikost obalu je 32,5 x 24 cm a je vhodný pro knihy o velikosti A5. Na jeho výrobu budeš potřebovat následující:

obal 1– 24 předchystaných čtverečků o velikosti 9,5 x 9,5 cm (začátečnický balíček)

– bavlněný obdélník o velikosti 34 x 25,5 cm na podšívku

– nažehlovací vlizelín o velikosti 34 x 25,5 cm na výztuhu

– tenčí stuhu dlouhou 30 cm

– běžné šicí potřeby – šicí stroj, nitě, špendlíky, nůžky/řezák, žehličku

Nejprve si podle tutoriálu Čtverce poprvé připrav tři díly – 2x šest čtverečků, 1x dvanáct čtverečků (jako na následujícím obrázku).

obal 2

Na zadní stranu velkého dílu (12 čtverců) opatrně nažehli vlizelín.

obal 3Zbylé dva díly slož podél delší hrany a sežehli tak, aby švy byly uvnitř.

obal 4Pro zpevnění patchworku můžeš velký díl (12 čtverců) prošít barevnou nití. Já jsem v tomto případě šila z obou dvou stran podél švů. Můžeš ale například použít i úhlopříčky.

obal 5 obal 6 obal 7Pokud máš na tomto velkém dílu nerovné okraje, seřízni je řezákem. Díl by ale neměl být menší než 34 x 25,5 cm.

Polož si ho pak na stůl patchworkem nahoru. Na každou kratší stranu polož menší patchworkové díly tak, aby sežehlené hrany směřovaly dovnitř a lícovaly s linií sešití poslední řady čtverců.

obal 8 obal 9Na prostřední linii sešití si přišpendli stužku. Měla by kousek přečnívat ven, zároveň si zbytek zajisti, abys ho náhodou omylem nepřišil/a i někde jinde.

obal 10Na závěr vše překryj podšívkovou látkou a vše dohromady sešpendli. Pokud máš podšívku vzorovanou, polož ji vzorkem dolů.

obal 11Nyní je potřeba vše sešít. Pokud můžeš, použij šířku čtvrt palce a šij podél okraje (Jak nastavit čtvrt palce). Začni šít asi ve třetině delší strany, avšak opačné, než kde máš stužku. Na konci si nechej asi 5 cm širokou díru. Začátek i konec šití zajisti několika zpětnými stehy.

obal 12Sestřihni rožky, aby se při převrácení pěkně vytvarovaly.

obal 13Velmi opatrně teď všechno skrz díru protáhni a přetoč.

obal 14Hotový výsledek bude dosti zmuchlaný, ale už se blížíme ke konci.

obal 15Opatrně si v prstech srovnej hrany a pokud máš vypichovátko (může být i tužka nebo zavřené nůžky), vytáhni jím i rohy. Pak celý výrobek vyžehli.

obal 16Poslední šitou kosmetickou úpravou je přešití barevnou nití podél delší hrany. Tam, kde máš díru po převracení, založ látku dovnitř, aby díra nebyla vidět. Díru můžeš nejprve i ručně začistit skrytým stehem.

obal 17Konec stužky můžeš zatavit nad plamenem, aby se při používání netřepil.

obal 18A je hotovo! Nový patchworkový obal na knihu i se záložkou můžeš hned začít používat.

obal 19 obal 20

knihaLíbil se ti tutoriál? Tak se o něj nezapomeň podělit a sdílet ho svým přátelům nebo mi níže nechej svůj komentář.

23 komentářů u „Jak si ušít obal na knihu

 1. Dobrý den,
  všechny návody jsou úžasné, přehledné a názorné. Děkuji moc. O víkendu se do toho pustím…:).

 2. Dobrý den, moc děkuji za tento návod. Stále jsem se odhodlávala a nevěděla, jak na patchwork, ale díky Vašim úžasným návodům to vyzkouším. Moc děkuji, že vím, jak na to. Návody jsou podrobné a jasné, paráda… Chci se jen zeptat, jestli látky předem perete nebo je necháváte tak, jak jsou z obchodu. Jestli je perete, tak jestli rovnou přeperete celý koupený kus nebo jen oddělenou část, kterou na daný výrobek spotřebujete. Děkuji předem za odpověď a ať se Vám daří!! 🙂

 3. Dlouho jsem se chystala ušít si obal na knihu, ale z obavy, že to nezvládnu jsem to stále odkládala.Dnes jsem se konečně rozhodla a hledala návod na internetu. Přišla jsem na Tvoje stránky a pustila se do práce. Návod je velmi srozumitelně udělaný, jen jsem si to trochu zkomplikovala, tím že jsem si na přední stranu udělala blog ze skládaného patchworku (podle knížky), když jsem si v potřebné velikosti ušila přední stranu ustřihla jsem si látku na hřbet a zadní díl a přišila k blogu, pak už to byla podle návodu hračka. Mám z výsledku radost a dobrý pocit. Teď už vím, že to nebude poslední obal, který jsem ušila. Díky moc!

 4. Díky moc za rady. Pomalu se „chytám“. Něco jsem už vytvořla a mám z toho velkou radost. Z malých čtverců5x5cm jsem ušila sedáky na barové stoličky a z 85 ks čtverečků sedák na lavici po babičce. Paráda. Není to 100%, ale stejně se mi to líbí. Ještě jednou velký dík.

 5. Dobry den, navod je skvely, jen by jsem se chtela zeptat ohledne podsivky. Pokud jsem dobre pochopila, „zalozky“ prisiji na lic a podsivku polozim na lic a vse prosiji

 6. Dobrý den,musím Vám poděkovat za opravdu pěkný a srozumitelný návod.Hodně věcí jsem se u Vás naučila,stránky jsou opravdu pěkné a obohacující.Díky a hodně tvůrčích nápadů.

  • To jsem moc ráda, Jiřino! 🙂
   Tak teď vzhůru na patchworkové polštáře, deky, přehozy…
   Díky za komentář a za zastavení!

 7. Dnes jsem si objednala základní pomůcky pro patchwork a začala hledat podrobnější návody.Jsem moc ráda,že jsem narazila na tyto stránky-jsou bezvadné.Vše je srozumitelné a pro začátečníky idealní!

 8. Dobrý den,
  budu šít obal knihy ve skupině – cca 30 lidí. Dostanou knihu formátu A5 a mé dotazy zní: lze obal ušít bez šicího stroje? Pouze jehlami a nití? a stačí pouze 1 „vrstva“ a nějak to obšít nebo myslíte, že alespoň 2 bez vlizelinu jsou nutné? Jsou tam i muži, ale jsou dospělí tak to musí zvládnout ne? 😀 Já moc taky šít neumím 🙂

  • Děkuji mnohokrát za inspiraci a omlouvám se za zbytečný dotaz, neboť jsem to samozřejmě nevydržela a zkusila to podle svého zadání 🙂 Výsledek je ucházející a pro mé účely snad dostačující. Nicméně, vaše verze bude kvalitou lepší, tak nevylučuji, že ji někdy vyzkouším, možná i nějaký ten povlak na polštář 🙂 Vaše stránky jsou moc hezké a přehledné 🙂 Děkuji K.

   • Tak jsem právě zjistila, že se sem nenahrál komentář, který jsem přidávala po telefonu už asi před týdnem!! Moc se omlouvám!
    Psala jsem v něm, že šití ručně je samozřejmě možné, jen hodně pracné a ne s tak dobrým výsledkem. Taky mě napadlo, že by mohlo ve Vašem případě být fajn použít místo bavlny filc. Můžete tak použít jen jednu vrstvu, kterou ještě navíc můžete třeba prošít bavlnkama – prostě „ízy pízy“ 😉

 9. Nikdy mě šití nebavilo, ale tohle je fakt výborný a jasný návod i pro člověka, co ustrnul maximálně na zkracování kalhot. Asi propadnu patchworku a využiju všechny zbytky látek, co se mi nahromadily a bylo mi líto je vyhodit.

  • Ahoj Evičko!
   Vlizelín je zde pro zpevnění celého výrobku. Myslím si ale, že bez něj uspěješ taky, jen bude výrobek docela tenký, nepevný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *