The Bunny Quilt

Během minulého týdne se mi po dlouhé době podařilo dokončit quilt se vším všudy. Tím vším mám na mysli: klasické tři sandwichové vrstvy quiltu; zajímavě ušitá zadní strana, která by si klidně mohla hrát na tu přední; free-motion quilting (!!!) a vše zakončeno klasickým lemováním střiženým po úhlopříčce a ručně zapošitým!

Když jsem nad tím tak uvažovala, klasický quilt (patchworkovou deku) jsem takto naposledy ušila snad před více jak rokem. Místo toho jsem se více věnovala polštářům a nebo dětským dekám, které jsem šila o něco lehčí (bez vycpání, bez lemování a s minky místo zadní strany).

Tak tedy, po záplavě euforie, která se vždycky dostaví, když něco kreativního dokončíte, jsem nafotila několik fotek v parku a předala tuhle zajíčkovou deku mojemu bývalému šéfovi a kamarádovi, ze kterého už za dva měsíce bude pyšný taťka malého klučiny.

Zajíčka na přední straně quiltu jsem ušila podle návodu úžasné Elizabeth Hartman a inspiroval mě k tomu, abych se s vámi podělila o to, co to jsou vlastně „quilt patterns“.  Tak tedy teď přijdou dvě malé odbočky:

Odbočka 1.: O Elizabeth Hartman

Elizabeth je snad první moderní quilterkou, kterou jsem před lety během brouzdání na internetu našla. Zaujal mě tenkrát moderní quilting, o kterém jsem ještě vůbec nic netušila, který ovšem byl tak nádherně barevný, svěží, na pohled zajímavý… O několik let později jsem si pořídila knihu „The Practical Guide to Patchwork“, která je taktéž od Elizabeth, a která obsahuje spoustu praktických informací nejen o tom, jak šít patchwork, ale také úvod do teorie barev a vzorů (z pohledu quiltera) a spoustu jednoduchých návodů pro začínající quiltery. Rozhodně doporučuji!

Co více, Elizabeth je také autorkou mnoha quiltů a quiltových návodů. V jejím e-shopu můžete najít patchworkové vzory převážně ze světa zvířat, které jsou absolutně rozkošné!

Odbočka 2.: O quiltových návodech

Patchworkové/quiltové návody jsou podle mého názoru jedním z nejlepších způsobů, jak se zlepšit ve svých šicích dovednostech. Pokud milujete patchwork a quilting, ale moc nejste stavění na to, abyste si deky i sami navrhli a spočítali materiál, nebo pokud i jen chcete zkusit něco nového, pak jsou návody tím správným směrem.

Patchworkové návody se tradičně dají sehnat buď v papírové verzi (podobně jako návody na šití oblečení), nebo v PDF verzi, kterou si můžete stáhnout do počítače a případně i sami vytisknout. Tyto návody bývají podobné tomu, co můžete najít v patchworkových magazínech. Obsahují to, kolik a jakého materiálu budete potřebovat, jak si ho předchystat (nastříhat/nařezat) a často i varianty výsledného kousku (barevné nebo velikostní).

Tip: Zásadou číslo jedna při šití podle návodu je zůstat organizovaný! Udělat si ve věcech pořádek a označit si kousky tak, abyste v každý moment šití věděli, co děláte a kde jste. Často totiž budete šít několik motivů najednou, což se bez správné organizace může snadno zkomplikovat. Tady je ukázka toho, jak jsem si bunnyho zorganizovala já pomocí označených papírků: 

Kde návody sehnat a kolik stojí?

Papírové návody bývají k dostání u specializovaných galanterií, případně ve výstavních stáncích na patchworkových festivalech. Naproti tomu PDF návody budou pro nás v ČR o něco dostupnější, protože se během pár sekund stáhnou do počítače nezávisle na tom, kde zrovna jste, a tak můžete hned začít se šitím. Většina z nich bude sice napsaná v angličtině, ovšem bude obsahovat i grafické znázornění toho, jak vše poskládat dohromady.

PDF návody jsou tradičně levnější než ty papírové, protože neplatíte za tisk či případné poštovné. Na internetu bývá i značné množství návodů zdarma, které ovšem bývají jednodušší než ty placené – podle mého je to skvělý způsob, jak začít. U ceny většinou platí jednoduché pravidlo: čím komplikovanější quilt, tím dražší cena návodu. Ceny se pohybují zhruba někde mezi 5 a 25 USD.

Pozor ovšem na to, od koho si návody kupujete/stahujete! Jde o zkušeného quiltera? Vypadá návod už na první podhled profesionálně? Můžete si prohlédnout autorův blog a předchozí práci? Můžete totiž narazit i na tokové návody, které nebudou obsahovat všechny potřebné údaje, případně budou prostě špatně napsané. Právě proto doporučuju následující: 

Pokud chcete návody vyzkoušet, stáhněte si několik návodů zdarma, koukněte se, jak vypadají a jestli stojí za to do těch placených investovat. Pokud si už návod koupíte, pak nezapomeňte na to, že návod s vámi zůstává a můžete si ho ušít kolikrát jen budete chtít v jakých barvách a velikostech si jen budete přát. Jde o dlouhodobou investici, ne jen o jednorázový nákup.

Ještě jedno upozornění, než začnete nadšeně stahovat! Návody bývají měřené v palcích. Vím, že i většinu mých návodů zdarma tady na blogu jsem uváděla v centimetrech, nicméně před pár lety jsem přešla na šití v palcích a všechno se mi neuvěřitelně usnadnilo! Dává to smysl – patchwork se tradičně šije se 1/4 palcovým přídavkem, pomůcky jsou v palcích a mnohem snáze se v palcích i počítá! Tak na to nezanevřete, než si to vůbec vyzkoušíte.

Na závěr pro vás mám několik zahraničních odkazů, kde si můžete návody na quilty sehnat: 

Mnoho návodů z různých zdrojů jde taky najít po zadání fráze „quilt pattern“ na etsy a craftsy (po zaregistrování).

Jak jste na tom s quiltovými návody vy? Vyzkoušeli jste? Máte s nimi zkušenosti? Podělte se do komentářů níže.

 

4 komentáře u „The Bunny Quilt

 1. Pěkná práce a hodně užitečný článek (alespoň pro mě) .Díky za něj. Moc zkušeností nemám,teprve je sbírám a vaše články mi v tom krásně pomáhají. Chtěla bych to umět jako vy ☺
  S pozdravem Víťa

 2. Milá Míšo, obdivuji každého, kdo umí šít. Ale nechci jen sedět a brblat, sháním informace, pomaloučku zkouším též. Asi hloupá otázka, jaký je rozdíl mezi patchworkem a quiltem?
  Děkuji moc za tvé návody a nádherný blog plný inspirace.
  Krásné jarní dny.
  Bohunka

  • Pěkný den Bohunko!
   Vaše otázka rozhodně není hloupá a věřím, že spousta lidí se může ptát podobně 🙂

   Patchwork je technika sešívání kousků látek, které můžou ale nemusí tvořit vzor. „Patch“ anglicky znamená „záplata“.
   Quilting je technika prošívání většinou tří vrstev látky (může být i jenom dvě nebo naopak i více více vrstev). Nejčastěji se quiltují deky, které pak nesou název quilt.
   Quilty můžou mít svrchní vrstvu tvořenou patchworkem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *